Jdi na obsah Jdi na menu
 


Už jen lev. Vláda za miliony vymazává moravskou orlici

14. 11. 2024

vymazavani-orlice-678x381.jpg

  Vláda se chystá sjednotit loga všech ministerstev. Ministerstvo zahraničních věcí nedávno vypsalo veřejnou zakázku, která má přinést jednotný vizuál českého lva. Státní úřady postupně přestávají používat velký státní znak a s ním i symbol Moravy.Vláda se chystá sjednotit loga všech ministerstev. Ministerstvo zahraničních věcí nedávno vypsalo veřejnou zakázku, která má přinést jednotný vizuál českého lva. Státní úřady postupně přestávají používat velký státní znak a s ním i symbol Moravy. 

Vedle státních institucí má nové logo reprezentovat Českou republiku ve sportu, při jednáních v zahraničí či na veletrzích. Dosud ústřední státní orgány používaly vlastní vizuál. To se ale podle vlády má změnit.

Fialova vláda otázku sjednocení státního vizuálu otevřela už v únoru tohoto roku. Iniciativy se chopilo Ministerstvo zahraničních věcí, které nedávno vypsalo veřejnou soutěž. Hledá v ní firmu, která jednotné logo dodá za 1,3 milionu korun bez DPH. Do soutěže se můžou zájemci hlásit do 28. ledna příštího roku.

Ministerstvo zahraničí bylo už dříve iniciátorem vnější prezentace České republiky. Důsledně používá novotvar „Česko“ a prosadilo i zavedení jeho anglického překladu „Czechia“. To přitom občané nepřijímají za své, a to zejména na Moravě.

Logo bez jakékoliv symboliky Moravy už dnes používá například Ministerstvo zahraničí.

polish_20241114_031358274.png

 Žádná orlice, žádná Morava 

Spolu se státním znakem mizí z log veřejných institucí i symbol Moravy – šachovaná moravská orlice. Preambule Ústavy České republiky přitom začíná slovy „My občané České republiky, v Čechách, na Moravě a ve Slezsku“. To ale vládě Petra Fialy stejně jako předchozím vládám nebrání v tom, aby prosazovala symbol jediné tradiční země Čech, tedy českého lva.

Řada ministerstev a dalších institucí už logo českého lva používá, byť v různém provedení: Úřad vlády České republiky, Ministerstvo obrany, Poslanecká sněmovna a Senát, Ústavní soud, ale i Národní sportovní agentura. Naopak moravskou orlici neuvidíte už téměř nikde. Oficiálně jen tam, kde se ze zákona musí používat velký státní znak. A takových případů není mnoho. Jsou to například znaky umístěné na budovách státních úřadů či cedule chráněných krajinných oblastí a označující státní hranici. 

polish_20241114_031239884.png

 Jde to i jinak a s respektem k celému území 

Jednotný logotyp španělských ministerstev se státním znakem, které respektuje celé území.

Jde to i jinak a s respektem k celému území

Sjednocený vizuál veřejných institucí má většina států v Evropě. Jednotné logo odvozené od státního znaku najdete například v Rakousku, Německu či Dánsku. Jde přitom respektovat územní rozmanitost, jak ukazuje jednotná vizuální reprezentace státních úřadů ve Španělsku. Ministerstva a další instituce tam používají státní znak vyobrazující historické země. Součástí je i zjednodušený vizuál vycházející z vlajky Španělska a Evropské unie.

 Vláda České republiky by se tak mohla inspirovat tam, kde respektují své tradiční země. Na logu ministerstvem a dalších ústředních orgánů by mohl být velký státní znak, zahrnující Čechy, Moravu i Slezsko, případně doplněný o trikolóru a symbol Evropské unie. A možná by to ani nemuselo stát přes milion korun. Jako zbytečný se naopak jeví malý státní znak. Vždyť naprostá většina států ve světě má pouze jeden státní znak.

 

autor: pjk, foto: Český svaz ledního hokeje, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Gobierno de España 

 

 ZDROJ  Zprávy z Moravy 

polish_20241114_025919740.png

 

polish_20241114_035831326.jpg

 STANOVISKO  MSV 

 Odstraňování orlic ze znaků ministerev, jakožto další šovinistický úder ze strany pražské centralistické vlády, se samozřejmě stejnou měrou vedle té moravské týká i symbolu historické země Slezska a stejným způsobem pošlapává čest jejího národa. Tento akt povede vedle dalšímu mizení moravské a slezské identity také k dalšímu nárůstu nevraživosti mezi národy Čech, Moravy a Slezska, místo toho, aby vedl k opaku, tedy ke spravedlivému smíření ve prospěch společného státu. 

 

 

 © 2024-11/14  MSV INFO 

polish_20241114_035831326.jpg